Aktualności archiwalne - kwiecień

NEWS 20 kwietnia 2016r.

Stowarzyszenie Komunikat Zarządu.
Dnia 17 kwietnia 2015 roku Burmistrz Międzyrzecza wydał, na wniosek „Werner-Janikowo” sp. z o. o., decyzję nr 2/2015, w sprawie środowiskowych uwarunkowań dla wznowienia produkcji papy na tzw. pierwszej linii produkcyjnej w fabryce w Kęszycy Leśnej. Działając z upoważnienia Zebrania Sołeckiego, Stowarzyszenie „Kęszyca Leśna Sobie i Sąsiadom” odwołało się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Gorzowie Wlkp. W odwołaniu Stowarzyszenie argumentowało, że proces produkcyjny i dotychczasowe badania emisji gazów z fabryki odbywały się przy otwartych drzwiach i oknach hal produkcyjnych, więc badania emisji, wykonywane tylko na emitorach nie uwzględniały emisji niekontrolowanej, której wielkości nie można określić. Znaczna a często bardzo znaczna uciążliwość zapachowa z fabryki budzi zrozumiały niepokój mieszkańców Kęszycy Leśnej i pobliskich miejscowości, bowiem w emitowanych z fabryki gazach znajdują się rakotwórcze węglowodory WWA. Stowarzyszenie wnioskowało o wprowadzenie badań skuteczności filtrów, co dwa miesiące oraz uzależnienie cyklu wymiany filtrów od wyników tych badań. Od decyzji nr 2/2015 Burmistrza odwołała się również spółka z o.o. „Werner-Janikowo” uznając postanowienia tej decyzji za zbyt restrykcyjne dla spółki. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gorzowie Wlkp. utrzymało w mocy decyzję Burmistrza. Od postanowienia SKO odwołało się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Gorzowie Wlkp. zarówno Stowarzyszenie „Kęszyca Leśna Sobie i Sąsiadom” jak i spółka „Werner-Janikowo”. Wyrok Sądu z dn. 06.04.2016r., uchylający decyzję nr 2/2015 Burmistrza, zamieszczamy wyżej.
Czy to sukces mieszkańców? O sukcesie wieloletnich protestów mieszkańców będzie można mówić, gdy produkcja w fabryce odbywać się będzie wyłącznie w warunkach pełnej hermetyzacji procesu produkcyjnego (zamknięte okna i drzwi), a łączna wartość emisji z fabryki, uciążliwych i groźnych dla zdrowia pyłów i gazów będzie osiągać wartości poniżej dopuszczalnych krajowych norm. Zgodnie z pozwoleniem Starostwa zakład jest zobowiązany do wymiany filtrów jeden raz w roku. Z wieloletnich doświadczeń wiemy, że każdy wzrost produkcji w zakładzie, powodujący zwiększenie zużycia mas bitumicznych w trakcie produkcji oznacza wzrost uciążliwości emisji.

Autor: Jerzy Kardela & Krzysztof Adamczak - Admin

Data Newsa:20.04.2016r. |   do góry |