NEWS - 25.04.2010

Sprzątanie Małej Ojczyzny.

Stowarzyszenie   Z inicjatywy Stowarzyszenia Kęszyca Leśna Sobie i Sąsiadom mieszkańcy Kęszycy i Kęszycy Leśnej w sobotę  24 kwietnia przystąpili do sprzątania drogi łączącej wymienione miejscowości.

Zbiórka została zarządzona na godzinę 900. Akcja została poprzedzona ogłoszeniami w formie plakatów. W tym pożytecznym działaniu udział wzięło dużo dzieci i młodzieży. Międzyrzecz
- Obawialiśmy się, ze pogoda nam pokrzyżuje plany. Przygotowania i niezbędne uzgodnienia trwały dwa tygodnie -  mówi prezes Stowarzyszenia Pan Jerzy Kardela - ale na szczęście od rana świeciło słońce i było ciepło. Jesteśmy zadowoleni z frekwencji, tym bardziej, że to pierwsza taka akcja w naszej wsi.

Pomysł wysprzątania drogi zaproponował Pan Remigiusz Borda z Kęszycy, podczas Walnego Zebrania Stowarzyszenia jeszcze w  marcu. - nie dość, że droga jest zaniedbana, to jeszcze jest tak zaśmiecona, że wstyd mi jak do mnie przyjeżdżają goście. Myślę, że coś z tym trzeba zrobić - powiedział.  Wniosek został przez zebranych przegłosowany i Stowarzyszenie przyjęło ten temat jako zadanie do realizacji.  Samo przedsięwzięcie nie było skomplikowane, ale potrzebne były niezbędne ustalenia i uzgodnienia. Istotne było uzgodnienie kwestii zwiezienia i późniejszego odbioru zebranych śmieci. Z trasy zebrane w workach śmieci zwieźli strażacy z OSP z Kęszycy Leśnej, a odbiór zapewniła Firma Veolia.

Ruszyli drogą z Kęszycy Leśnej do Kęszycy.
   Mieszkańcy Kęszycy Leśnej zebrali się na parkingu przy bramie wjazdowej. Tam uczestnicy zostali wyposażeni w rękawiczki gumowe, worki i kamizelki odblaskowe.  Na końcu wszyscy zostali podzieleni na grupy tak, żeby możliwe było podczas zbierania śmieci ich segregowanie, bo taki warunek postawiła Stowarzyszeniu - organizatorowi przedsięwzięcia - Firma Veolia. Dzięki segregacji, firma zapewniła darmowy odbiór zebranych śmieci. W wyniku takiej organizacji działania, śmieci nie będą zalegały na poboczu drogi.
   Po krótkim instruktarzu dotyczącym zasad zachowania się na drodze mieszkańcy Kęszycy Leśnej ruszyli w kierunku Kęszycy. Natomiast mieszkańcy Kęszycy  sprzątali drogę od lasu, od strony Nietoperka w
kierunku do swojej wsi . Kęszyczanie najwięcej śmieci znaleźli na odcinku drogi w wąwozie. Pobocze drogi w tym miejscu jest porośnięte krzakami i drzewami, wśród których zalegały ukryte w trawie całe hałdy śmieci.  Duży wkład w propagowaniu sprzątania "Naszej Małej Ojczyzny" wniósł proboszcz Kęszycy Leśnej ks. Jacek Błażkiewicz.
   Nad bezpieczeństwem sprzątających czuwała sierż. Kamila Raczkowska z KPP Międzyrzecz. Niestety policyjny radiowóz nie mógł być jednocześnie w dwóch miejscowościach. Jest to wniosek na przyszłość. Niestety nie wszyscy kierowcy zachowywali się właściwie. Niektórzy nawet nie próbowali zwalniać mijając pracujących ludzi. Tak niestety na tej drodze jest, a mieszkańcy się do tego już przyzwyczaili i sami na siebie uważają.

Podczas sprzątania, na pobocze drogi trafiały porzucone duże opony od ciągników siodłowych i różnego rodzaju drobny złom, ale najwięcej było papierowych i szklanych opakowań. Różnorodność butelek dużo mówi o upodobaniach alkoholowych poruszających się tą drogą tzw. turystów.
  Sprzątanie tak zostało zorganizowane, żeby na zakończenie pracy wszyscy mogli  razem się spotkać i odpocząć po pracy, a także posilić się grochówką i pieczonymi kiełbaskami. Teren pod wspólne ognisko użyczył Pan Remigiusz Borda, który w Kęszycy prowadzi od trzech lat "DOM SZTUK". Grochówkę sponsorował Pan Arkadiusz Marmurowicz - właściciel Hotelu w Kęszycy Leśnej.
  Spotkanie przy ognisku było ogromną frajdą dla dzieci, które z zapałem zabrały się do pieczenia kiełbasek, a dorośli mieli okazję się poznać lepiej i porozmawiać o różnych problemach jakie istnieją w poszczególnych wioskach.  W obu miejscowościach zebrano około 30 m3 posegregowanych śmieci. W poniedziałek firma Veolia zabrała zgromadzone worki.
  Stowarzyszenie planuje zorganizować kolejne sprzątanie, ale tym razem porządki będą robione w Kęszycy Leśnej. Zbiórka chętnych, w dniu 15 maja przy Remizie OSP o godzinie 1000. Sprzątać będzie co, bo miejscowość jest rozległa, a w planie również jest doprowadzenie do porządku, przed zbliżającym się sezonem plaży nad jeziorem Kęszyckim.
Szkoda tylko, że do tych społecznych inicjatyw nie przyłączyły się, ze swoim potencjałem władze samorządowe, zarówno te gminne jak i powiatowe.

Kęszyca Leśna Kęszyca Leśna Kęszyca Leśna Kęszyca Leśna
 .... więcej »