Aktualności archiwalne - styczeń

NEWS 21 stycznia 2018r.

Stowarzyszenie Wreszcie szansa na całą prawdę.
Od ponad 13 lat mieszkańcy Kęszycy Leśnej, Kęszycy i Nietoperka narzekają na uciążliwą emisję zapachową nie tylko wokół fabryki papy w Kęszycy Leśnej, ale i w sąsiednich miejscowościach. Od ponad trzynastu lat podobne opinie wyrażają również osoby, które w wymienionych miejscowościach przebywają okresowo, w celach turystycznych i rekreacyjnych. Szczególny niepokój budzi wiedza, że emitowane z gorących mas bitumicznych pyły i gazy zawierają związki szkodliwe dla zdrowia i życia, w tym również kancerogenne WWA. Stopień szkodliwości tych związków zależy od ich stężenia w powietrzu. Badania emisji wykonywano dotychczas przeważnie jeden raz w roku, wyłącznie na emitorach hali produkcyjnej fabryki papy. Badania te nie uwzględniały nieznanej, być może znacznej emisji niekontrolowanej, zanieczyszczającej powietrze między innymi poprzez otwarte podczas produkcji (ale również podczas badań) bramy hal produkcyjnych. Wreszcie pojawiła się szansa na prowadzenie ciągłych badań jakości powietrza w bliskim otoczeniu fabryki. Fundacja AVIVA, w ramach przeprowadzonego konkursu „Wiem, czym oddycham”, uznała potrzebę badania jakości powietrza w naszym środowisku (obszar „Natura 2000”) i przydzieliła miernik badania jakości powietrza dla lokalizacji pod adresem Kęszyca 2. O lokalizacji w Kęszycy zdecydowała nasza wiedza o kierunkach wiatrów w naszej okolicy z przewagą zachodnich. Wnioski (głosy w konkursie) o przydzielenie miernika złożyło wielu mieszkańców, ale również sporo osób, które w naszym regionie przebywają okresowo, a które zetknęły się z tą zapachową uciążliwością. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim, którzy oddali w konkursie AVIVY swoje głosy na lokalizację w Kęszycy! Jesteśmy przekonani, że ciągły monitoring powietrza w naszej okolicy, zapewniony przez funkcjonujący miernik, pozwoli na pełną ocenę jakości powietrza, którym oddychamy, co może zainicjować działania korzystne dla jakości naszego powietrza.

Autor: Jerzy Kardela & Krzysztof Adamczak - Admin

Data Newsa:21.01.2018r. |   do góry |

NEWS 14 stycznia 2018r.

Stowarzyszenie 26 Finał WOŚP w Kęszycy Leśnej.
Już po raz szósty, jak co roku w styczniową niedzielę "zagraliśmy" wspólnie w finale WOŚP. Jak zwykle dzięki Waszej hojności gorących serc pobiliśmy kolejny rekord i w puszce naszej wolontariuszki uzbierała się kwota ... czytaj więcej »

Autor: Beata Błaszczak & Krzysztof Adamczak - Admin

Data Newsa:14.01.2018r. |   do góry |